
iwana z biomasy.
Z tej pierwszej, czyli energii słonecznej czerpie fotowoltaika.
Czym tak właściwie jest fotowoltaika?
Jest to proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Odbywa się to przez panele słoneczne, które umieszczane są zazwyczaj na dachach budynków. Są zrobione z krzemu, przechwytują one najmniejsze jednostki światła tzn. fotony, co wprawia w ruch elektrony, a to z kolei produkuje energię elektryczną. Płynący z kolektorów słonecznych do inwentera solarnego prąd stały zmieniany jest tam na prąd zmienny, co zasila nasze urządzenia w domu.
Kolektory słoneczne to "płyty" przechwytujące promienie słoneczne. Montując, kieruje się je na południe by docierała do nich jak największa dawka światła.
Fotowoltaika z roku na rok zdobywa coraz to większa popularność. Jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. W naszym społeczeństwie rośnie świadomość zagrożeń wynikających z braku ekologii, dlatego ludzie szukają lepszych rozwiązań. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia zwrot kosztów poniesionych korzystając z energii elektrycznej. Zasoby ziemi kiedyś się wyczerpią, a światło słoneczne nie, dlatego warto go mądrze wykorzystać.
Energia odnawialna w naszych czasach to
Energia odnawialna w naszych czasach to żyła złota. Każdy rozsądny człowiek zacznie jej używać i to jest fakt. Dlatego też takie tematy jak fotowoltaika, kolektory słoneczne będą bardzo na topie w najbliższym czasie. Montowanie urządzeń, które w sposób ekologiczny pozwolą nam oszczędzać, a także pozyskiwać energię jest rozsądnym pomysłem. Patrząc na to jak zmienia się nasz klimat i warunki atmosferyczne Polska jest krajem, który pretenduje do miana ciepłego przylądka Europy. Tym samym montowanie urządzeń, które będą przemieniały energię słoneczną na energię elektryczną to pomysł trafiony i bardzo logiczny. Inwestycja jest co prawda duża, bo zamontowanie wyżej wymienionych urządzeń to sprawa kosztowna, to zwrot pieniędzy w perspektywie dziesięciu czy piętnastu lat jest oczywisty. Tak też domostwa posiadające przestrzeń oraz możliwości finansowe montują sobie takie urządzenia bardzo często. Czy im się to zwróci za dziesięć lat to trudno powiedzieć, ale faktem jest że klimat nam się ociepla i perspektywa zarobku na tego typu urządzeniach jest kusząca. Warto tematem się zainteresować, szczególnie, że rynek jest bardzo obszerny i możliwości montażu, wyboru czy też dowiedzenia się wszystkiego co wymagane aby takie urządzenia zamontować jest bardzo wiele. Warto nie ograniczać się do jednego specjalisty, ale spytać o radę kilku tak, aby wyrobić sobie własną opinię na ten temat. Tak jak wspomniałem, temat wart zgłębienia szczególnie aktualnie, gdzie nasza planeta zmienia się na naszych oczach.
Tradycyjne elektrownie oparte o technologię węglową
Ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że musimy szukać nowych jej źródeł. Tradycyjne elektrownie, oparte o technologię węglową, są wyjątkowo uciążliwe dla środowiska, powodując jego zanieczyszczenie, a w efekcie globalne ocieplenie. Dlatego tak ważna jest energia odnawialna, na którą coraz częściej zwracają uwagę nie tylko najbardziej rozwinięte kraje. Po energię odnawialną sięgają też kraje turystyczne, ponieważ pozwala ona zachować nieskażoną przyrodę. Bardzo często mówi się o fotowoltaice oraz kolektorach słonecznych. Nie są to pojęcia tożsame, choć zarówno fotowoltaika, jak i kolektory wykorzystują energię słoneczną. W przypadku fotowoltaiki energia słoneczna jest przekształcana w specjalnych urządzeniach, które występują w postaci paneli, w energię elektryczną. W wielu krajach tworzy się specjalne farmy fotowoltaiczne, gdzie całe połacie paneli produkują spore ilości czystego prądu elektrycznego. Natomiast kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają energię Słońca na ciepło. W ten sposób doskonale można podgrzewać wodę czy wykorzystywać to ciepło do ogrzewania domów. Nawet niewielkie kolektory zamontowane na dachu mogą dać całkiem spore oszczędności. Choć same urządzenia i ich montaż do najtańszych nie należy, to jednak inwestycja dość szybko się zwraca. Sporym atutem jest też zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ponieważ energia cieplna tak uzyskana jest wyjątkowo czysta. Każda kolejna generacja czy to paneli fotowoltaicznych czy kolektorów jest coraz bardziej wydajna.